Sydney (Austrálie)

Sydney

Opera

Opera

Nejlidnatější australské město si přirozeně zaslouží zvýšenou pozornost všech zvídavých cestovatelů, kteří chtějí prozkoumat veškeré krásy nejmenšího kontinentu naší planety. Po návštěvě této přístavní metropole při březích Tasmanova moře určitě nebudete litovat, že jste se rozhodli podstoupit dlouhou a únavnou cestu na opačnou zemskou hemisféru. Sydney totiž rozhodně za přibližně 24 hodin strávených na palubě letadla stojí.

Austrálie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 14.7.2020 02:25

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://australie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: jihovýchodní Austrálie, stát Nový Jižní Wales, z východu omývají město vlny Tasmanova moře

Souřadnice: 33° 51' JŠ, 151° 12' VD

Plocha: 1 664 km2


Obyvatelstvo

Populace: 3 641 422

Sydney - poloha na mapě

Sydney - Zajímavosti, památky

University of Sydney

University of Sydney

Charakter takřka čtyřmiliónového kulturního, ekonomického i intelektuálního centra celého australského kontinentu je určován hlavně tím, že se jedná o přístav. Sydney se proto také občas přezdívá „přístavní město“. Nejznámější dominantou města s nepřeberným množstvím zálivů a pláží, založeného v roce 1788 britskými námořníky, je určitě budova sydneyské opery. Pohled na jednu z nejvýznačnějších architektonických staveb dvacátého století si nesmí nechat ujít žádný návštěvník Sydney. Další neopomenutelnou a charakteristickou stavbou je ocelový most Sydney Harbour Bridge. Sportovní fandové nepochybně se zájmem obhlédnou komplex sportovišť, na kterých se v roce 2000 konaly XXVII. letní olympijské hry, nebo navštíví některý ze zápasů ragbyové ligy. Z šestnácti účastníků National Rugby League jich devět sídlí právě v Sydney. Když se budete chtít odreagovat, možná zajdete na koncert do hospody či klubu, protože právě sydneyská scéna vychovala pro velká koncertní pódia skupiny jako AC/DC či INXS.


Sydney - Doprava

Harbour Bridge

Harbour Bridge

V jižní části města leží Sydney Kingsford Smith International Airport, největší australský vzdušný přístav, který je nejstarším nepřetržitě fungujícím civilním letištěm na světě. Disponuje třemi terminály, z nichž jeden je určen pro mezinárodní lety, zbylé dva pro lety vnitrostátní. Mezinárodní terminál a dva terminály vnitrostátní stojí odděleně, takže pokud v Sydney pouze přestupujete na letadlo do jiného australského města, použijte k přesunu k terminálům 2 a 3 autobus, vlak, či taxi. Za vlak a bus zaplatíte 5, respektive 5,50 AUD, taxikáři si za dopravu z mezinárodního terminálu k těm vnitrostátním účtují mezi 8 až 12 australskými dolary. Nejrušnější australský vzdušný přístav nabízí obchody, restaurace, bankomaty, informace, sprchy, modlitebnu, připojení k internetu, úschovnu zavazadel a stánky autopůjčoven. Pokud se k cestě z letiště do centra rozhodnete využít městské hromadné dopravy, může vám posloužit vlak Airport Link, jezdící zhruba každých 10 minut. Cesta trvá necelých 15 minut a jedna jízda stojí 15,80 AUD (1 AUD = cca 17 Kč). Další možnost představují minibusy, které rozvážejí turisty z letiště do jejich hotelů za cenu kolem 14 AUD na osobu, tuto službu je však nutné v předstihu rezervovat. Doprava taxíkem přijde zhruba na 30 AUD.


Sydney - Ubytování

Bondi Beach

Bondi Beach

Jako správné velkoměsto, nabízí Sydney pestrou nabídku ubytování. Cestovatele, požadující komfort nejvyšší možné úrovně, jistě uspokojí některý z pětihvězdičkových hotelů, kde se cena jednolůžkového pokoje může vyšplhat i na více než 1 500 AUD, tato částka je ale spíše výjimkou, luxusní ubytování se dá bez problémů pořídit i za čtvrtinový obnos. Pokud nejste ve svých očekáváních tak nekompromisní, určitě vezmete zavděk dvou až tříhvězdičkovým hotelem s cenou kolem 130 AUD za noc. Ti z vás, kteří na ubytování spíše šetří a při pobytu v Sydney budou v kapse obracet každý australský dolar, pravděpodobně vsadí na některý z hostelů, poskytujících nejlevnější ubytování v Sydney ve společných pokojích za cenu od 25 AUD.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Sydney

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist